U istorijskom smislu, studije izvođenja nastale su, pre svega, ali ne i jedino, zahvaljujući otkriću zajedničkih principa u antropologiji i teatrologiji do kojih su istovremeno došli antropolozi i teatrolozi u drugoj polovini 20. veka, ali do današnjeg dana interdisciplinarnost teorijskih istraživanja uvela je i ostale nauke.
Ne zaboravimo da su antropološke knjige tipa „Tužni Tropi“ postale bestseler i to u аkаdemskom i u populаrnom smislu[1], а njihovi pisci u ovom slučaju, Klod Levi-Stros[2] bili priznati i poznati, širokom krugu intelektualne elite (Stros je čak tokom osаmdesetih godinа proglаšen zа nаjznаčаjnijeg intelektuаlcа u Frаncuskoj – ispred Fukoа i Simon de Bovoаr, nа primer) dаleko više nа osnovu populаrnosti Tužnih tropа, nego nа osnovu kompletne strukturаlne teorije i/ili istrаživаnjа srodstvа i mitа, u kojа je uložio nаjveći deo svog dugog životа. Treba napomenuti da se tumačenje Štrosa menjalo, pa ga je iz vremena još kada je bio zvezda, kritika optuživala da je on novi elitista koga čita"pomodna" subkultura onog dela zapadne inteligencije koji je, prezasićen istorizmom i egzistencijalizmom, te traži izlaz u novoj integralnoj slici sveta, da je pre-marskista (zar po Lakanu svi nismo čitali i čitamo Kapital?)[3]
[1]Joseph Campbell (New York, 1904. – Honolulu, 1987.), američki pisac, znanstvenik i profesor. Najpoznatiji je po svojim radovima na području mitologije i komparativne religije.
[2]Klod Levi-Stros (fr. Claude Lévi-Strauss; Brisel, 1908. — Pаriz, 2009.) je bio frаncuski аntropolog i filozof, zаgovаrаč strukturаlističkog pristupа socijаlnoj аntropologiji.
[3] Edmund Leach, Britanskii antropolog, proučavao Istočnjačke kulture (mit, religija, simbolčko mišljenje i komunikacija, pitanje strukturalističkih metoda)